Pedodonti ve Ortodonti

Çocuklarda süt, karışık ve daimi dişlenme dönemlerinde ki ağız ve diş sağlığı uygulamalarıdır.

Pedodonti

Süt dişleri yapısal olarak daimi dişlerden değişiklik gösterirler. Süt dişlerinin mine, dentin, pulpa yapısı ve bu yapılarda diş hastalıklarının ilerlemesi farklı olmaktadır. Ayrıca çocuk hastalarda uygulanan ilaç tedavisi de farklıdır. Bu nedenle bu dişler, teşhis ve tedavi yöntemleri açısından farklı değerlendirilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı problemlerini önlemek amacıyla ilk süt dişleri sürdüğünde muayeneler yapılmalıdır. Olası erken diş kaybı, doğuştan eksik diş veya dişlerin olması, enfeksiyon varlığı, diş eti kanamaları veya çürüklerin varlığı erken teşhis ve tedavi için önemlidir. Tüm hayatı boyunca kullanacağı daimi dişlerin sağlıklı ve düzenli olması süt dişlerinin sağlığına bağlıdır.

Tüm tıp bilimlerinde olduğu gibi diş hekimliğinin temeli olan koruyucu yaklaşımlar annenin hamilelik döneminde, bebeklik ve çocukluk süresince uygulanarak ağız ve diş sağlığının en üst seviyede olması sağlanır.

Yine dişler ve çenelerin uygun olmayan şekil ve konumlarda olması ortodontik tedavileri gerektirir. Bu da pedodonti yönlendirmesiyle ortodontistler tarafından yapılır. Kliniğimizde pedodonti ve ortodonti uygulamaları uzmanlara yönlendirme ile yapılmaktadır.

Hakettiğinizi almanız için çalışıyoruz

Hastalarımıza hak ettikleri gülümsemeleri vermek için çalışıyoruz