9.3. İşleme Tekniklerine Göre Sınıflama

Diş hekimliğinde kullanılan seramiklerin sınıflandırılmasının daha kullanışlı ve basit bir yolu, nasıl işlendiklerine göre yapılan sınıflandırmadır.

1. Toz-sıvı karıştırılarak üretilen cam bazlı sistemler,

2. Freze veya preslenebilir cam bazlı sistem blokları ve

3. CAD/CAM veya hamur, day işlemli, çoğunlukla kristalin (alümina veya zirkonya) sistemler.

Toz-sıvı karıştırılarak üretilen cam bazlı sistemler, metal, alümina veya zirkonyadan yapılmış veneer korları için üretilen seramiklerdir. Ancak dirençli bir day veya platin folyo tekniği üzerine seramik veneerlemesi için kullanılabilir.

Kristalin doldurucu ile veya kristalin doldurucu olmadan üretilmiş bloklar IPS Empress’in preslenebilir ve işlenebilir versiyonları ve CEREC** için Vitabloc Mark II bu sınıflandırmada yer alan materyallerdir. Bu materyaller inley ve onley restorasyonlar, anterior kronlar ve veneerler ve olasılıkla onley kronlar için uygundur.

CAD/CAM veya hamur/day ile oluşturulmuş, çoğunlukla veya tamamen kristalin alümina veya zirkonya bazlı sistemler, katı halde sinterlenmiş alümina olan Procera ve cam infiltre In-Ceram’dır. Bu materyaller bir toz/likit cam bazlı materyal (seramik) ile veneerlenmiş tek kronlar için kor olarak iyi işlev görür.

*Ivoclar Vivadent, Lichtenstein

**Sirona Dental System Gmbh, Bensheim, Germany

Devamı: Özellikler
Hakettiğinizi almanız için çalışıyoruz

Hastalarımıza hak ettikleri gülümsemeleri vermek için çalışıyoruz